26 Mayıs 2020 Salı

Turpan Yazıtında Uygur Atasözü

6 yorum:

 1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 2. Hocam, kalın ünlülerle K değil de Q, G değil de Ğ kullanmak daha doğrudur. AĞIZ, QULĞAQ, QAĞAN vb. Kagan, agız diye yazmak yanlıştır....Saygılar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Q için doğrudur ama Ğ için doğru değil. Ğ başka bir sesdir. Latin abecemizde Q veya gamma olmadığı için kullanmıyorum transliterasyonda ama bilimsel makalelerde kalın k için Q, kalın g için gamma kullanılır.

   Sil
  2. Ğ Türkiye Türkçesinde yumuşak ses olduğu için mi doğru değil diyorsunuz? Çünkü normalde Orta Asya Türk dillerinde Ğ sert gırtlak sesidir, sizde AĞIZ sözcüğü AIZ gibi telaffuz edilirken bizde AĞIZ denir, yani ordaki Ğ bizde /ɣ/ ile telaffuz edilir. Bunu üniversitelerde bile nasıl telaffuz edilidği öğretilmiyor. Eğer Ğ yazarsak öğrenciler Türkiye Türkçesindeki gibi telaffuz ederler diye G ile yazıyorlar. Bunu /ɣ/ olarak telaffuz edilmesini öğretmiyorlar ve bu büyük hata....KAGAN, KUTADGU, BEĞ, TEĞ şekilde yazıyorlar, aslında olması gereken: QAĞAN, QUTADĞU, BEG, TEG ve burdaki Ğ'nin /ɣ/ olduğunu söylemek ve öğretmek lazım.

   Sil
  3. Sizin ağızda Ğ kalın g olabilir ama Türkiye Türkçesinde yumuşak g. Dolayısıyla kalın g için Ğ Türkiyede kullanmıyoruz.

   Sil