9 Şubat 2020 Pazar

𐰭 = ŋ , 𐰪 = ñ

Her hakkı saklıdır.

Çoğu arkadaşımız Ulug eŋlik (𐰭) 'yi yazmak için ñ kullanıyor ama bu yaŋlıştır. Ben de 1994'lerden 2010'lara kadar bu hataya düşmüştüm.

ñ = ny/yn harfine karşılıktır (İspanyoncada Siñor uŋ Sinyor okunması gibi). Bilimsel literatürde Ulug eŋlik ŋ = kef-i nun (ڭ) = ŋ harfi ŋ ile yazılır, ñ ile değil; ñ = 𐰪 harfine karşılıktır.

ŋ kutupsuz sessizdir; n+g şeklinde bir çift sessiz değildir; herkes bu yaŋılgıya düşüyor. Aynı şekilde ñ (ny/yn) de kutupsuz sessizdir; n+y şeklinde çift sessiz değildir. Bakıŋız:
http://bilig.yesevi.edu.tr/yonetim/icerik/makaleler/1946-published.pdf (ilk sayfada Öz bölümü)
http://www.tekedergisi.com/Makaleler/1770739505_1sertkaya.pdf (2. sayfa b) maddesi, 3. sayfada e) maddesi ve 4. sayfada h) maddesinden soŋraki paragrafta "Bu mukayeseli imlâlarda da görüleceği üzere ny çift ünsüz değil, tek bir sestir.")

ŋ ve ė yi telefonda yazmakta zorluk çekiyorsaŋız yaptığım şu KökTörükçe klavyeyi kullanabilirsiŋiz; Latin arayüzünde ŋ ve ė vardır. Klavyede dört arayüz var: Latin, simge, Orhun, Yenisey:

15 yorum:

 1. ŋ bunun büyük hali nasıl yazılır ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Not defterini açıp 14A yazıp Alt+X yaparsanız Ŋ veriyor. 14B ise ŋ

   Sil
  2. Evet, not defterinde ve word'de işe yarıyor. Teşekkürler bu değerli bilgi için. 116 = Ė , 117 = ė.

   Sil
 2. Hocam ben mesajlarımda ve iletilerimde nazal n yı kullanmaya özen gösteriyorum ancak nazal n yi ñ harfi şeklinde yazabiliyorum kuyruklu n şeklinde yazmayı bilmiyorum ve internnette de bulamadım. Siz kuyruklu n yi nasıl yazıyorsunuz?...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kendi yaptığım klavye (http://www.tamga.org/2018/05/android-tabanl-ekran-ustu-on-screen.html) sayesinde telefonda kolayca yazıyorum. Bilgisayarda ise Word'de ekle -> simge de bulabilirsiniz.

   Sil
  2. abi bilgisayar için varmı

   Sil
 3. MS. Word'de: alt tuşu ile birlikte aşağıdaki sayılar yazılırsa, tamgalar kolaylıkla yazılıyor.
  é: alt + 130
  É: alt + 144
  ñ: alt + 164
  Ñ: alt + 165
  Ŋ: alt + 330
  ŋ: alt + 331

  601 ə
  399 Ə

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilgilendirme için teşekkürler hocam. Bu ne yazık ki sadece Office uygulamaları için geçerli; Windows sistem fontu alt+255 'den sonrasını desteklemiyor.

   Sil
 4. Я тебя люблю учитель тугрул.

  YanıtlaSil