4 Kasım 2019 Pazartesi

Türklerde At Kuyruğunu Bağlamak

At kuyruğu bağlama geleneği, Türkleriŋ savaş adetlerindendi. Eski Türkler savaşa giderken atlarınıŋ ayaklarına dolanmasın diye kuyruklarını bağlarlardı. At kuyruğu bağlamak veya örmek kahramanlık ve yiğitlik işâreti sayılmaktaydı. Hunları aŋlatan Çin taş oymalarında atlarıŋ kuyrukları bağlıdır. Bu gelenek Sakalarda (İskitler) da görülmüştür. Osmanlı padişahları da savaşa giderken atlarınıŋ kuyruklarını bağlamışlardır.
Tonyukuk, Türk milletiniŋ içine at kuyruğu bağlı (savaşmak için gelen) düşman sokmadığını aŋlatır. Fal kitabı Irk Bitig'de "atınıŋ kuyruğunu bağlayıp gururla koştur" şeklinde bir ibare vardır. Kaşgarlı Mahmûd da DLT eserinde yiğit bir alpıŋ atınıŋ kuyruğunu ördürdüğünü aŋlatır.

 Sakalara aid Issık kurganında (MÖ. 5. yüzyıl) bulunan alp ve kuyruğu bağlı at heykeli

Hun atı

Atınıŋ kuyruğu bağlı bir Türk alpı

1 yorum:

  1. Hocam bu tür güzel paylaşımlarınızı devam ettiriniz. Sakaların / İskitlerin Türk olup olmadıkları tartışmalıdır. Issık kurganının Sakalara / İskitlere ait olduğu ispat edilebilirse kurgan ve kurgandan çıkan bu at heykeli Sakaların / İskitlerin Türk olduğunu kanıtlamaya yeterli olacaktır. Youtube'de bir yorumda Yunan mitolojisindeki Centaur'ın elindeki yayın Türk yayı olduğunun söylendiğini gördüm. Yunan mitolojisindeki Centaur'lar Sakalar / İskitler olabilir mi?

    YanıtlaSil