25 Aralık 2017 Pazartesi

Tunyukuk - Bilge Kagan - Köl Tigin Yazıtlarındaki Yazım Farklılıkları

Her hakkı saklıdır.

Türük yazarken Tonyukuk yazıtında ince k 𐰚, BK ve KT yazıtlarında ise ök/ük 𐰜 harfi kullanılmıştır. Her ikisi de Türük diye okunur. Tonyukuk yazıtındaki yazım için, ilk hecede ö/ü 𐰇 harfi olduğu için ikinci hecedeki ö/ü 𐰇 harfi düşmüştür. (Bakıŋız: Madde 7 http://www.kok-turk.blogspot.com/2015/04/gokturk-harflerini-kullanm-klavuzu.html). Tonyukuk yazıtı Orhun yazıtlarından 363 km doğudadır. Yazıcıları farklıdır. 1300 yıl öŋcesinden bahs ėdiyoruz. Günümüzde vatandaşlarımızıŋ bu eğitim öğretime rağmen Türkçeyi düzgün yazamadığını düşünürsek 1300 yıl öŋce bu iki farklı yazım gayet normaldir.
Yenisey yazıtlarını ise Kırgızlar yazmıştır ve Orhun yazıtlarından 200-400 yıl öŋce yazılmıştır. Daha öŋce olduğu için harfleriŋ formu daha ilkeldir. Orhun yazıtlarında harfleriŋ formu ve estetiği o dönemiŋ eŋ mükemmel hâline ulaşmıştır. 2004 ve 2019 yılında yaptığım Göktürkçe fontlar, Orhun yazıtlarındaki harfleriŋ tüm kıvrımlarını taşımaktadır.

8 yorum:

 1. Kuranda birçok surede Hz.Adem ve eşinin yaratılışı anlatılmakta,
  Fatr Suresi 11.Ayette,yine yaradılıştan bahis geçerken sizi çiftler yarattık denir.
  Yani Hz Adem ve eşinden sonra başka çiftler de yaratılmış.
  Zumer Suresi 6.Ayette yine Hz.Adem ve eşinin yaratılışından sonra 8 çift canlının
  yaratılışından behsedilir.(birçok tesfirci 4 ayaklı hayvan diye çevirirler)
  Maide Suresi 54.Ayette bahsi geçen topluluk biz Türkleriz.
  Benim düşüncem Biz Türkler direkt Hz.Ademin soyundan geliyoruz.
  Dolayısıyla Tür-Ük(Tanrıdan gelen soy) olmamız mantıklı...

  YanıtlaSil
 2. �� harfi ile yazıldığında törük, türük törek türek aynı şekilde yazılıyor. �� harfi ile yazıldığında törük ve türük aynı şekil de yazılıyor. �� harfi Türük yazımı daha eşsiz oluyor. Son sesli harfin ü olduğu özellikle belirmek istemiş olabilirler. Böylece Törük/Türük dışında farklı bir şekilde okumak mümkün olmuyor. Taşı kazıyan Yollıg Tigin böyle bi incelik düşünmüş olması ihtimaldir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. KökTürükçe harfleriniz burada çıkmadı. Soyumuzun adı kesinlikle Türük tür, Türk değil.

   Sil
 3. Hocam Kök Türükçe harfler çıkmadığı için anlatmak istediğim anlaşılamadı. Çıkmayan Kök Türükçe harf sırasıyla EK, ÜK/ÖK, ve yine ÜK/ÖK. Anlatmak istediğim ince K ile Türük/Türek aynı şekilde yazılıyor. Yani yazılışları aynı okunuşları farklı iki kelime ortaya çıkıyor. İnce K yerine ÖK/ÜK harfi ile Türük yazarsak yazılışı ve okunuşu aynı olan bir kelime ortaya çıkıyor. Yani ÖK/ÜK harfi ile Türük yazımı daha eşsiz ve benzersiz duruyor. BK, KT, Türük (Kök Türük harfleri ile) yazımı en uygunu gibi duruyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Türek diye bir okunuş yok. Yayında anlattım. İnce k ile de Türük okunur. İlk hecede ü olduğu üçün ikinci hecedeki ü düşmüştür.

   Sil
 4. Evet hocam sizin dediğiniz doğru. Sizin öğretilerinizden yola çıktığımda Türek diye bir kelime uydurup yazmak istediğimde 𐱅𐰇𐰼𐰚 şeklinde bir yazım ortaya çıkıyor. Buda BT yazıtlarında ki Türük yazımı ile aynı oluyor. Okunuşlar farklı yazılışları aynı oluyor. BK ve KT yazıtlarında ki 𐱅𐰇𐰼𐰜 yazımı daha şesiz geldi bana. Sizinde dediğiniz gibi günümüz türkçesini Kök Türükçe harfler ile yazdığımız da farklı okunup aynı yazılan kelimeler cümledeki yerine göre nasıl okunacağı belli olur. Konuyu uzatmak yerini oturup daha biraz daha Kök Türükçe çalışsam iyi olacak! Çok eksiğim var.

  YanıtlaSil
 5. 1.köktürk devleti döneminden günümüze ulaşan yazıtın ismi nedir ?

  YanıtlaSil