8 Mart 2017 Çarşamba

KökTörükçe'de Göktürk'üŋ Yazılışı

840 yılından öŋce yazılmış ya da dikilmiş ve bugüne kadar keşf ėdilmiş tüm yazıtlar içinde sadece iki yėrde "KökTörük" sözcüğü geçer. Köl Tigin yazıtı doğu yüzü ve Bilge Kagan yazıtı doğu yüzü hemen hemen aynıdır. Köl Tigin yazıtınıŋ doğu yüzünüŋ üçüncü satırında, Bilge Kagan yazıtınıŋ doğu yüzünüŋ dördüncü satırında: "Ekin ara idi oksız KökTörük ança olurur ermiş" (İkisiniŋ arasında sahipsiz ve teşkilatsız KökTörük'ler öylece otururlarmış) cümlesi kullanılmıştır. "KökTörük" sözcüğü Köl Tigin yazıtında 𐰜𐰇𐰚:𐱅𐰇𐰼𐰜 şeklinde geçerken, Bilge Kagan yazıtında 𐰚𐰇𐰚:𐱅𐰇𐰼𐰜 şeklinde geçer. Bilge Kagan, bu cümlelerde kendi milleti için KökTörük kullandıktan soŋra, milleti için Törük kelimesi kullanmaya devam ėtmiştir.

Yukarıda bahs ėttiğim cümle altı mavi çizili olarak ve KökTörük sözcüğü kırmızı kare içine alınmış olarak Radloff atlasında aşağıdaki gibidir:
Köl Tigin yazıtı doğu yüzü üçüncü satırında

Bilge Kagan yazıtı doğu yüzü dördüncü satırında

3 yorum:

 1. Çok güzel ve faydalı çalışmalar, tebrik ederim. Web tabanlı çeviri bölümünde kök(gök)çevirisi yukarıdaki gibi olmadı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. http://www.tamga.org/2015/04/gokturk-harflerini-kullanm-klavuzu.html madde 19, tablo 1-2 yi okur musuŋuz?

   Sil
 2. Tuğrul Bey, TÜBITAK 4006 kapsamında bir projemiz var.Ogrencilerimle (lise) "GOKTURK Abecesi'nin Latin Abecesi kadar zengin ve kullanılabilir bir abece olduğunu "ve "ROMALILAR tarafından geliştirilen Latin Abecesi'nin temelinde Göktürk Abecesi olduğunu" ispatlamak için çalışacağız. EĞER bu konuda bize yardımcı olursaniz (sizi kaynak göstermek kosuluyla tabi) size minnettar kalırız.mknur@yahoo.co.uk (BEYZA KÜÇÜK)

  YanıtlaSil