8 Mart 2017 Çarşamba

Köktürükçe'de Göktürk'üŋ Yazılışı

Baŋa sürekli gelen "Göktürk" kelimesi Göktürkçede nasıl yazılır?" sorusuna istinâden aşağıdaki açıklamayı yapma ihtiyacı hisséttim:
840 yılından öŋce yazılmış ya da dikilmiş ve bugüne kadar keşfedilmiş yüze yakın anıtıŋ içinde sadece bir kez Kök Türük kelimesine rastladım. O da Köl Tigin yazıtı doğu yüzü, 3üncü satırdadır: "Ekin ara idi oksız Kök Türük ança olurur ermiş" (İkisiniŋ arasında sahipsiz ve teşkilatsız Kök Türük'ler öylece otururlarmış) cümlesini kullanmıştır. Bilge Kagan, burada kendi milleti için Kök Türük kullandıktan soŋra aynı milleti için Türk kelimesi kullanmaya devam étmiştir. Yukarıda bahsettiğim cümle altı mavi çizili olarak ve KökTürük kelimesi kırmızı kare içine alınmış olarak aşağıdaki gibidir:

3 yorum:

 1. Çok güzel ve faydalı çalışmalar, tebrik ederim. Web tabanlı çeviri bölümünde kök(gök)çevirisi yukarıdaki gibi olmadı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. http://www.tamga.org/2015/04/gokturk-harflerini-kullanm-klavuzu.html madde 19, tablo 1-2 yi okur musuŋuz?

   Sil
 2. Tuğrul Bey, TÜBITAK 4006 kapsamında bir projemiz var.Ogrencilerimle (lise) "GOKTURK Abecesi'nin Latin Abecesi kadar zengin ve kullanılabilir bir abece olduğunu "ve "ROMALILAR tarafından geliştirilen Latin Abecesi'nin temelinde Göktürk Abecesi olduğunu" ispatlamak için çalışacağız. EĞER bu konuda bize yardımcı olursaniz (sizi kaynak göstermek kosuluyla tabi) size minnettar kalırız.mknur@yahoo.co.uk (BEYZA KÜÇÜK)

  YanıtlaSil