KökTürük Adı Hakkında

Tarihte Göktürkler (asıl söylenişiyle Kök Türük) [yükseliş dönemi 551-572, zayıflama dönemi 572-680, tekrar yükseliş dönemi 680-734, yıkılış dönemi 734-745] olarak bildiğimiz atalarımız yazıtlarda kendilerine hep Türk dėmişlerdir. 840 yılından öŋce yazılmış ya da dikilmiş ve bugüne kadar keşf ėdilmiş yüze yakın anıtıŋ içinde sadece bir kez Kök Türük kelimesine rastladım. O da Köl Tigin yazıtı doğu yüzü, 3üncü satırdadır. Bilge Kagan, 47 yaşında (27 Şubat 731'de) kayb ėttiği kardeşi Köl Tigin (ağabeyi Bilge Kagan'dan bir yaş küçüktür) aŋısına diktirdiği yazıtıŋ doğu yüzüne, ataları Bumın Kagan ve İstemi Kagan'ıŋ devleti nasıl kurup Türkleri düzene soktuğunu aŋlatmayla başlar. Dört bir yanla savaşarak doğuda Kadırkan ormanından, batıda Temir Kapı'ya kadar sahipsiz ve teşkilatsız olan Kök Türükleri tanzim ėttiğini aŋlatırken "Ekin ara idi oksız Kök Türük ança olurur ermiş" (İkisiniŋ arasında sahipsiz ve teşkilatsız Kök Türük'ler öylece otururlarmış) cümlesini kullanmıştır. Burada kendi milleti için Kök Türük kullandıktan soŋra aynı milleti için Türk kelimesi kullanmaya devam ėtmiştir. Bunuŋ haricinde okuduğum anıtlarıŋ hiçbirinde Kök Türük kelimesine rastlamadım.
Bilge Kagan, Köl Tigin aŋıtınıŋ içeriğini Köl Tigin'iŋ vefatından soŋra yazmış ve Köl Tigin'iŋ yėğeni Yollıg Tigin'e taşa kazdırarak Köl Tigin aŋıtını 1 Ağustos 732'de diktirmiştir. Soŋra Bilge Kagan kendi aŋıtınıŋ içeriğini yazmış; kendisiniŋ 51 yaşındayken (25 Kasım 734'te) zehirlenmesinden soŋra Yollıg Tigin, yazısını yine taşa kazımış, Bilge Kagan aŋıtı haline getirmiş ve 22 Haziran 735'de dikmiştir. Tonyukuk aŋıtı ise bu aŋıtlardan öŋce 725 yılında dikilmiştir. Bilge Kagan'ıŋ kayınpederi olan Tonyukuk 60 yaşlarında (Bilge Kagan'ıŋ saltanatınıŋ başlangıcına denk gelir) kendi aŋıtınıŋ dikileceği Yukarı Tola vadisinde inzivaya çekilerek hatıralarını yazmıştır. 725 yılında vefatından öŋce bu hatıralar daha soŋra taşa kazınarak abideye dönüştürülmüştür.
Uygurlar 745'de Göktürkleri yıktıktan soŋra 840'lara kadar Göktürk abecesini kullanmağa devam ėtmişlerdir. Uygurlar daha soŋra Soğdlarıŋ abecesini kullanmağa başlamışlardır. Bu abece de bugünkü geleneksel Moŋğol yazısınıŋ ilk hâlini teşkil ėtmektedir.
Tuğrul Çavdar

18 Mart 2017 Cumartesi

Gök Girsin, Kızıl Çıksın!

Türkleriŋ meşhûr andını Göktürkler dönemi Türkçesine çevirdim. Aŋlamı: "Andımı tutmazsam, gök renginde olan kılıç bedenime girip, kan kırmızısıyla çıksın". Çok ağır bir yemindir.

6 yorum:

 1. Allah emeklerinizi ödüllendirsin sayın hocam

  YanıtlaSil
 2. benim kadam karıştı da dogrulugundan emin olmak istiyorum


  YanıtlaSil
 3. ''Bana yol gösteren, benden olmalı! Olamaz Türk'e baş, Türk'üm demeyen!" Ziya Gökalp demiş ,de , bizi yönetenlerin TÜRK olmaması sonumuzu mu hazırlıyor , TÜRK lüğü silme çabaları sonuçsuz kalacak eminim .Tanrı TÜRK ü korusun

  YanıtlaSil
 4. Sayın hocam merhaba..umarım bu yazdığım size ulaşır..son zamanlarda çok popüler olan: "Aspanda bürküt jerde kökbörü bol" yazısının Göktürk harfleri ile doğru yazımı acaba nasıl olacaktır? Bu konuda kafam çok karıştı, yardımcı olabilirseniz mutlu olurum..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kim yazdıysa, yarı Kırgızca yarı Göktürkçe bir söz. "Aspanda" değil, "Asmanda bürküt, jerde boz karışkır bol" olmalı eğer tam Kırgızca olacaksa. Asman: Gök, bürküt: kartal, jer: yėr, karışkır: kurt.
   Eğer niyet Göktürkçe söylemekse "Kökde bürküt, yirte kökböri bol" denebilir. Aslında Göktürkçe yazıtlarda "kartal" kelimesine karşılık bir sözcük yok. Eski Uygurcada da "kartal" için "kara kuş" kullanılmış. Buna dayanarak "Kökde kara kuş, yirte kökböri bol" da denebilir.

   Sil