15 Şubat 2017 Çarşamba

2004'te Köktürükçe Takı Yapma Çabalarım...

Gümüş üzerine CNC ile yazdırma tekniğini keşfétmeden çok öŋce, 2004'te şilt yapan reklamcılara, bileklik ve kolye ucu yapmak için pirinç üzerine Göktürkçe ve Moŋğolca bastırmıştım.  O zamanlar CorelDraw'da tasarlanan bir resmi pirinç üzerine asitli bir yöntemle oyarak işliyorlardı. Oyulmuş bölgeyi de siyahla boyuyorlardı. Şimdi pirinci oyarak yazan yok, pirinciŋ yüzeyini boyuyorlar, o da zamanla çıkıyor. Oyulduğunda ise, boya çıksa bile oyuktan yazı okunuyordu (tıpkı gravür ya da kakma gibi).

6 yorum:

 1. Çok tatlı olmuşlar... <3

  YanıtlaSil
 2. I don't even understand how I ended up right here, but I assumed this submit was once good. I do not understand who you are but definitely you're going to a well-known blogger in the event you aren't already. Cheers! hotmail login

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. My aim actually is not to be a blogger. However, tamga.org is already a well-known blog for Old Turkic alphabet fans. You may be interested in http://www.tamga.org/2015/10/biraz-da-sanat-dugum-calsmalarm.html. Have a look at it. Best Regards!

   Sil
 3. Güzel çalışma yapmışsınız ellerinize sağlık ama bir de köktürkçe sanal klavye ekleseniz ve biz bundan yararlansak. Ayriyeten köktürkçe çevirisi iki taraflı olmalı .
  Teşekkürler kardeşim.

  YanıtlaSil