KökTürük Adı Hakkında

Tarihte Göktürkler (asıl söylenişiyle Kök Türük) [yükseliş dönemi 551-572, zayıflama dönemi 572-680, tekrar yükseliş dönemi 680-734, yıkılış dönemi 734-745] olarak bildiğimiz atalarımız yazıtlarda kendilerine hep Türk dėmişlerdir. 840 yılından öŋce yazılmış ya da dikilmiş ve bugüne kadar keşf ėdilmiş yüze yakın anıtıŋ içinde sadece bir kez Kök Türük kelimesine rastladım. O da Köl Tigin yazıtı doğu yüzü, 3üncü satırdadır. Bilge Kagan, 47 yaşında (27 Şubat 731'de) kayb ėttiği kardeşi Köl Tigin (ağabeyi Bilge Kagan'dan bir yaş küçüktür) aŋısına diktirdiği yazıtıŋ doğu yüzüne, ataları Bumın Kagan ve İstemi Kagan'ıŋ devleti nasıl kurup Türkleri düzene soktuğunu aŋlatmayla başlar. Dört bir yanla savaşarak doğuda Kadırkan ormanından, batıda Temir Kapı'ya kadar sahipsiz ve teşkilatsız olan Kök Türükleri tanzim ėttiğini aŋlatırken "Ekin ara idi oksız Kök Türük ança olurur ermiş" (İkisiniŋ arasında sahipsiz ve teşkilatsız Kök Türük'ler öylece otururlarmış) cümlesini kullanmıştır. Burada kendi milleti için Kök Türük kullandıktan soŋra aynı milleti için Türk kelimesi kullanmaya devam ėtmiştir. Bunuŋ haricinde okuduğum anıtlarıŋ hiçbirinde Kök Türük kelimesine rastlamadım.
Bilge Kagan, Köl Tigin aŋıtınıŋ içeriğini Köl Tigin'iŋ vefatından soŋra yazmış ve Köl Tigin'iŋ yėğeni Yollıg Tigin'e taşa kazdırarak Köl Tigin aŋıtını 1 Ağustos 732'de diktirmiştir. Soŋra Bilge Kagan kendi aŋıtınıŋ içeriğini yazmış; kendisiniŋ 51 yaşındayken (25 Kasım 734'te) zehirlenmesinden soŋra Yollıg Tigin, yazısını yine taşa kazımış, Bilge Kagan aŋıtı haline getirmiş ve 22 Haziran 735'de dikmiştir. Tonyukuk aŋıtı ise bu aŋıtlardan öŋce 725 yılında dikilmiştir. Bilge Kagan'ıŋ kayınpederi olan Tonyukuk 60 yaşlarında (Bilge Kagan'ıŋ saltanatınıŋ başlangıcına denk gelir) kendi aŋıtınıŋ dikileceği Yukarı Tola vadisinde inzivaya çekilerek hatıralarını yazmıştır. 725 yılında vefatından öŋce bu hatıralar daha soŋra taşa kazınarak abideye dönüştürülmüştür.
Uygurlar 745'de Göktürkleri yıktıktan soŋra 840'lara kadar Göktürk abecesini kullanmağa devam ėtmişlerdir. Uygurlar daha soŋra Soğdlarıŋ abecesini kullanmağa başlamışlardır. Bu abece de bugünkü geleneksel Moŋğol yazısınıŋ ilk hâlini teşkil ėtmektedir.
Tuğrul Çavdar

5 Ocak 2017 Perşembe

Köktürükçe Laboratuvarı


Karadeŋiz Teknik Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü olarak Göktürkçeyle ilgili ürettiğimiz tezler, yazılımlar ve fontlar aşağıdadır. Lütfen yayıŋız.

Çalışma yapanlar:
Tuğrul Çavdar
Salih Topçu
Muhammed Mehdi Uslu
Volkan Demir
Halil İbrahim Keçeci
Necmi Özçelik
Nevruz Alican Abak
İbrahim Taş
Mustafa Çayırlı
Ğalib Abdurrahim
Erdem İnal
Ayten Baysal
Neriman Oğulluk
İsmail Can Erkal
Savaş Demir
Mustafa Ağca
İklim Rabia Öğdüm

YAZILIMLAR


3) Web Tabanlı Göktürkçe ↔ Türkçe Sözlük http://kok-turk.blogspot.com.tr/2017/05/web-tabanl-gokturkce-sozluk.html


4) Android Tabanlı Göktürkçe Çevirici ĖŊ : http://kok-turk.blogspot.com.tr/2015/11/android-tabanl-gokturk-yaz-cevirici-20.html

5) Android Tabanlı Göktürkçe Ekran-üstü Klavye ĖŊhttp://kok-turk.blogspot.com.tr/2018/05/android-tabanl-ekran-ustu-on-screen.html

6) Android Tabanlı Göktürkçe Klavye : http://kok-turk.blogspot.com.tr/2015/06/android-tabanl-gokturkce-klavye-old.html

7) Android Tabanlı Göktürkçe ↔ Türkçe Sözlük : http://kok-turk.blogspot.com.tr/2016/12/android-tabanl-gokturkce-turkce-sozluk.html

9) Windows Tabanlı Göktürkçe Çevirici ĖŊ : http://kok-turk.blogspot.com.tr/2015/06/windows-tabanl-latin-gokturk-yaz.html
10) Windows Tabanlı Göktürkçe ↔ Türkçe Sözlük http://kok-turk.blogspot.com.tr/2018/06/windows-tabanl-gokturkce-turkce-sozluk.html


FONTLAR8 yorum:

 1. Saygıdeğer hocam, sizinle çalışmış ve Göktürkçe hakkında engin tecrübelerinzden faydalanmış bir öğrenciniz olmak onur verici. Böyle harika çalışmaların devamlı olmasını istiyor ve diliyorum. Bizim üzerimizdeki emeklerinize teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ğalibciğim, ben de seni tanıdığım için çok mutluyum. Sen bu alanda çalışma yaptırdığım ilk göz ağrımsın. Yunanistan'daki tüm Türk soydaşlarımıza selam ve sevgiler.

   Sil
 2. Hocam çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
 3. hocam mükemmel bi insansınız çalışmalarınız harika ....kitabınız yada yazılı şeyleriniz var mı ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İltifatıŋız için çok teşekkür éderim. Kitabım yok. Tüm bilgi birikimimi burada paylaşıyorum. Amacıŋız Göktürkçe öğrenmekse http://www.tamga.org/2015/04/gokturk-harflerini-kullanm-klavuzu.html adresinde hazırladığım maddelere bakabilirsiŋiz veya piyasada Göktürkçeyi doğru öğreten http://www.tamga.org/2017/05/turk-yazs-berkant-parlak.html adresindeki kitabı yazarından temin édebilirsiŋiz.

   Sil
  2. hocam her dakika internete girebilen biri değilim allahın adını verdim şu siteyi kitap haline getir alayım baş ucu haline getireyim :)

   Sil
  3. Ama siteye sürekli bilgi ve yayın ekliyorum. Kitabda bu mümkün değil, bastıŋız gitti; bir soŋraki basıma kadar bir şey ekleyemem ki.

   Sil