KökTürük Adı Hakkında

Tarihte Göktürkler (asıl söylenişiyle Kök Türük) [yükseliş dönemi 551-572, zayıflama dönemi 572-680, tekrar yükseliş dönemi 680-734, yıkılış dönemi 734-745] olarak bildiğimiz atalarımız yazıtlarda kendilerine hep Türk dėmişlerdir. 840 yılından öŋce yazılmış ya da dikilmiş ve bugüne kadar keşf ėdilmiş yüze yakın anıtıŋ içinde sadece bir kez Kök Türük kelimesine rastladım. O da Köl Tigin yazıtı doğu yüzü, 3üncü satırdadır. Bilge Kagan, 47 yaşında (27 Şubat 731'de) kayb ėttiği kardeşi Köl Tigin (ağabeyi Bilge Kagan'dan bir yaş küçüktür) aŋısına diktirdiği yazıtıŋ doğu yüzüne, ataları Bumın Kagan ve İstemi Kagan'ıŋ devleti nasıl kurup Türkleri düzene soktuğunu aŋlatmayla başlar. Dört bir yanla savaşarak doğuda Kadırkan ormanından, batıda Temir Kapı'ya kadar sahipsiz ve teşkilatsız olan Kök Türükleri tanzim ėttiğini aŋlatırken "Ekin ara idi oksız Kök Türük ança olurur ermiş" (İkisiniŋ arasında sahipsiz ve teşkilatsız Kök Türük'ler öylece otururlarmış) cümlesini kullanmıştır. Burada kendi milleti için Kök Türük kullandıktan soŋra aynı milleti için Türk kelimesi kullanmaya devam ėtmiştir. Bunuŋ haricinde okuduğum anıtlarıŋ hiçbirinde Kök Türük kelimesine rastlamadım.
Bilge Kagan, Köl Tigin aŋıtınıŋ içeriğini Köl Tigin'iŋ vefatından soŋra yazmış ve Köl Tigin'iŋ yėğeni Yollıg Tigin'e taşa kazdırarak Köl Tigin aŋıtını 1 Ağustos 732'de diktirmiştir. Soŋra Bilge Kagan kendi aŋıtınıŋ içeriğini yazmış; kendisiniŋ 51 yaşındayken (25 Kasım 734'te) zehirlenmesinden soŋra Yollıg Tigin, yazısını yine taşa kazımış, Bilge Kagan aŋıtı haline getirmiş ve 22 Haziran 735'de dikmiştir. Tonyukuk aŋıtı ise bu aŋıtlardan öŋce 725 yılında dikilmiştir. Bilge Kagan'ıŋ kayınpederi olan Tonyukuk 60 yaşlarında (Bilge Kagan'ıŋ saltanatınıŋ başlangıcına denk gelir) kendi aŋıtınıŋ dikileceği Yukarı Tola vadisinde inzivaya çekilerek hatıralarını yazmıştır. 725 yılında vefatından öŋce bu hatıralar daha soŋra taşa kazınarak abideye dönüştürülmüştür.
Uygurlar 745'de Göktürkleri yıktıktan soŋra 840'lara kadar Göktürk abecesini kullanmağa devam ėtmişlerdir. Uygurlar daha soŋra Soğdlarıŋ abecesini kullanmağa başlamışlardır. Bu abece de bugünkü geleneksel Moŋğol yazısınıŋ ilk hâlini teşkil ėtmektedir.
Tuğrul Çavdar

21 Ocak 2016 Perşembe

Köktürükçeyi Desteklemeyen Bilgisayarlarda/Telefonlarda Bile Zorla Gösteriyoruz Artık :-)

Buyuruŋ!

Geliştirdiğimiz yeŋi bir yöŋtemle artık bilgisayarıŋız veya telefonuŋuz Göktürkçeyi destekleyen bir font içermese bile Göktürkçeyi web sitelerinde görebileceksiŋiz.
Tuğrul Çavdar ve Salih Topçu

10 yorum:

 1. Gelistirdiginiz yeni yonetem bizim Göktürkçe damgaları Facebook veya Instagram gibi yerlerde kullanmamıza imkan veriyor mu acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. http://www.tamga.org/2016/01/web-tabanl-gokturkce-cevirici-e.html Çeviricinin altındaki ilk iki paragrafı okur musunuz?

   Sil
 2. Günaydın ben göktürkcede sultan nasıl yazılır bilmek istiyorum,yardımcı olurmusunuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kalın s, u, lt, kalın n olmak üzere 4 harfle yazılır. Çeviriciyi kullandığıŋızda da 4 harf göreceksiŋiz.

   Sil
 3. Tuğrul Bey Merhaba,

  Göktürkçe Çeviride BÜYÜK ALTAY yazarken, AL-TAY olarak 2 heceye ayırıp 2 harf ile yazıyor. Doğruluğu nedir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dédiğiŋiz şekilde bölmüyor. Göktürkçede hece mantığı farklıdır.
   (a) lt + (a) y
   şeklinde yazıyor.

   Sil
 4. Tugrul Bey merhabalar site icin tebrik ederim ellerinize saglik, “ela victoria” ismini yazdigim zaman cevirimde cikan yazilim dogru mudur diye sormak istedim. Okudugum bircok yorum gibi ben de dovme yaptiracagim. Simdiden cok tesekkur ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu soruŋuzu daha öŋce cevablamıştım. Çeviriciye "okunduğu şekliyle" yazmaŋız durumunda çeviri doğru olacaktır. Ela Viktorya gibi...

   Sil
 5. Selamun aleykum abi hem kelimei tevhid hemde Sarıkaya nasıl yazılır onu öğrenmek istiyordum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kelime-i Tewhîd i Arabcasıyla yaz. Çeviricide Sarı Kaya yaz.

   Sil