4 Şubat 2015 Çarşamba

Moŋğol Abecesi

Moğollar abacalarını Uygurlardan almıştır. Uygurlar da Soğd'lardan. Eski Uygur yazısını görmek için tıklayıŋız. Uygurlar 850'lere kadar GökTürük abacasını kullanmış, daha soŋra Soğdlarıŋ hem dinini hem de abacalarını almışlardır. Cengiz Han 1204'te bu abacayı resmî abaca olarak kabul etmiş ve Moğollar 1947'ye kadar bu abacayı kullanmışlardır. Komünizmiŋ etkisiyle 1947'de bu abacayı Kiril abacasıyla değiştirmişler, 1993'te tekrar bu abacaya dönmüşlerdir. Dikey Arab yazısına beŋzeyen, başta, ortada, soŋda farklı yazılan bu abaca 2004 yılında dikkatimi çekmişti. Hiçbir yerde tam bir abaca tablosu bulamadım. Çoğu tablolar sadece Moğol seslerini içeren tablolardı. Bu abaca, Türkçe kaynakları bırakıŋ, yabancı kaynaklarda bile tam olarak verilmiyor. Bir kaç aylık araştırmadan ve farklı tabloları araştırıp derledikten soŋra Moğol abacasınıŋ yabancı sesleri de içeren tam listesini oluşturdum.

Her hakkı saklıdır 2018. Kaynak göstermek şartıyla kullanabilirsiŋiz.

Örnek Moğol yazıları:
Dikkat ederseŋiz Moğollar da Çinli, Japon ve Koreliler gibi hatt san'atlarında fırça kullanıyorlar (Arab ve Latin hattında kesik uçlu kalem kullanılır). Ben de Kokturuk3.ttf fontunu tasarlarken fırça ile yazılmış hissini vermiştim.
  
 
 
 
 
 
 
  
 
  
 
 
 
 
 
 

3 yorum:

  1. noğol ve uygur yazısı fontlarına nerden ve nasıl ulaşabiliriz

    YanıtlaSil
  2. İyi günler;
    Mongol Abacası adlı tablonun çözünürlüğü çok düşük. Yazıcıda yazdırınca veya ekranda büyütünce şekiller belli olmuyor. yüksek çözünürlüklü bir kopyasını gönderebilir misiniz? akyuz.murat@gmail.com

    YanıtlaSil