30 Ocak 2015 Cuma

KökTürük Abecesi


Bu tabloda kutuplu sessizler hem kalın hem de ince hâli olan sessizlerdir. Kutupsuz sessizleriŋ ise kalını incesi yoktur. Çift sessizler içlerinde iki sessiz barındırırlar.
Çoğu arkadaşımız nazal ŋ 𐰭 yi yazmak için ñ kullanıyor ama bu yaŋlıştır. ñ = ny/yn harfine karşılıktır (İspanyoncada Siñor uŋ Sinyor okunması gibi). Bilimsel literatürde nazal ŋ = kef-i nun = gėŋizcil ŋ harfi ŋ ile yazılır, ñ ile değil; ñ = 𐰪 harfine karşılıktır.
ŋ kutupsuz sessizdir; ng şeklinde bir çift sessiz değildir; herkes bu yaŋılgıya düşüyor. Aynı şekilde ñ (ny/yn) de kutupsuz sessizdir; ny şeklinde çift sessiz değildir. Bakıŋız:
http://bilig.yesevi.edu.tr/yonetim/icerik/makaleler/1946-published.pdf (ilk sayfada Öz bölümü)
http://www.tekedergisi.com/Makaleler/1770739505_1sertkaya.pdf (2. sayfa b) maddesi, 3. sayfada e) maddesi ve 4. sayfada h) maddesinden soŋraki paragrafta "Bu mukayeseli imlâlarda da görüleceği üzere ny çift ünsüz değil, tek bir sestir.")

16 yorum:

 1. Hocam merhaba, önce çalışmalarınızdan ötürü teşekkür ederim. acaba alfabemizde C, F, Ğ, H, J ve V harfleri yok mu? oğlumun adını yazamayınca fark ettim. yada gözümden bir şey mi kaçırıyorum?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bu harfler Göktürk ve Eski Uygur abacalarında yok. C/J yerine Ç, V yerine B, H yerine K, Ğ yerine G, F yerine P kullanıyoruz.
   http://www.tamga.org/2017/09/b-v.html
   hangi: kangı, hatun: katun idi. Yani bazı sessizler dilimize sonradan girdi....

   Sil
 2. Türkçede belki olur, ama kırgızcada C yerine Ç yazılması biraz zor olur: cal(at saçları) - çal(çalmak), cay(mekan) - çay(çay), calgan(yalan) - çalgan(çalan), cap(kapat) - çap(tokat), can - çan, cana(ve) - çana(kızak), capan(yabani) - çapan(kıyafet türü). Bunların hepsi sadece Ç ile yazılırsa karışıp gider.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kırgızlar Yenisey abacasını kullanırlardı ve o abacada da c harfi yok. c ve j gerek Kırgızcaya gerekse Türkçeye sonradan girdi.

   Sil
 3. ORKUN bilinen en eski türkçe isim diye okudum bi kaç yerde fakat, göktürkçe de kalın u dan sonra ince sessiz yani n gelemez diye bir yazı okudum. bu doğru mudur ? 2 farklı sitede 2 farklı çeviri aldım birisi > harfini koymadı diğeri koydu.
  ORKUN nasıl yazılır en doğru şekilde ? cevaplarsanız sevinirim. teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Orkun eŋ eski ad değildir, Moğolistan'da bir nehriŋ adıdır. BK ve KT yazıtları bu nehr civarında olduğu için Orkun (yumuşatılmış Türkçeyle Orhun) yazıtları dénmiştir.
   Göktürkçe'de kalın n de vardır, ince n de. Orkun'da kalın n kullanılır.
   Orkun sağdan sola: O/U ( 𐰆 ) + kalın R ( 𐰺 ) + kalın K ( 𐰴 ) + kalın N ( 𐰣 ) olmak üzere 4 harfle yazılır. Yani: 𐰆𐰺𐰴𐰣. İlk hecede o/u olduğu için ikinci hecedeki o/u düşer.

   Sil
  2. teşekkürler hocam.Türk Tarihi hakkında bilgi edinmek adına başlangıç olarak önerebileceğiniz objektif yazılmış kitap ya da kaynak var mıdır ?

   Sil
  3. Talat Tekin, Ahmet Taşağıl, Erkan Aydın gibi akademisyenleriŋ kitablarını akademisyenlerin kitaplarını tercih édiŋ.

   Sil
 4. Emeğinize sağlık. Gerçekten çok güzel bir çalışma olmuş Tuğrul Çavdar Bey. Türk yazımıza gösterdiğiniz özen için ayriyeten teşekkür ederim.

  Size bir sorum olacak; " kapı açık " , " dışarıya çık " bu sözleri yazarken Açık ile çık sözlerini aynı damgalarla yazıyoruz. Acaba Türk yazı sisteminde bunun bir ayrımı var mıdır. Açık sözünün başında AE Damgasını kullanmak istemiyorum, çünkü bu sefer ACIK-"lı" sözcüğünü karşılıyor.

  İlginiz için şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Göktürkçe'de ayrımı yoktur., cümleniŋ gelişinden tahmin edilir. Orhun yazısı zeki insanlarıŋ yazısı, Latinde olduğu gibi her harfi yazmağa gerek görmemiş atalarımız. Aslında Arabca'da, İbranice'de ve bir çok yazı sisteminde ünlüler her zaman yazılmaz. Latin abecese ünlü ünsüz her harfiŋ yazıldığı ender yazılardandır.

   Sil
 5. Hocam öncelikler çalışmalarınızda başarılar diliyorum, kalın ve ince ünlü ayrımını basitçe bir örnekle açıklayabilir misiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğer bir sessizden önce a/ı/o/u geliyorsa o sessizin kalını, e/i/ö/ü geliyorsa incesi yazılır. Örneğin "araba" daki R ve B kalın olmalı; "erik" teki e ve k ince olmalı.

   Sil
 6. ellere sağlık çok deyerli burası,güney azerbaycandan türkiyeye uğurlar.teşekkür

  YanıtlaSil
 7. Hoca'm çok teşekkür ederim bulunmaz bir eser hazırladığınız için. Zaman zaman sizin alfabenizi soru hazırlarken kullanıyorum. Bu yıl liselere giriş sınavlarına hazırlanan öğrencilere de sizin bu alfabenizi öğrettik. Hatta bu yıl MEB benzer soru yayınlarken bu soruyu örnek alarak soru hazırladı.Bundan sonraki çalışmalarımda da sizin bu fontu kullanmayı düşünüyorum. Hakkınızı helal edin!

  YanıtlaSil