KökTürük Adı Hakkında

Tarihte Göktürkler (asıl söylenişiyle Kök Türük) [yükseliş dönemi 551-572, zayıflama dönemi 572-680, tekrar yükseliş dönemi 680-734, yıkılış dönemi 734-745] olarak bildiğimiz atalarımız yazıtlarda kendilerine hep Türk démişlerdir. 840 yılından öŋce yazılmış ya da dikilmiş ve bugüne kadar keşfédilmiş yüze yakın anıtıŋ içinde sadece bir kez Kök Türük kelimesine rastladım. O da Köl Tigin yazıtı doğu yüzü, 3üncü satırdadır. Bilge Kagan, 47 yaşında (27 Şubat 731'de) kaybéttiği kardeşi Köl Tigin (ağabeyi Bilge Kagan'dan bir yaş küçüktür) aŋısına diktirdiği yazıtıŋ doğu yüzüne, ataları Bumın Kagan ve İstemi Kagan'ıŋ devleti nasıl kurup Türkleri düzene soktuğunu aŋlatmayla başlar. Dört bir yanla savaşarak doğuda Kadırkan ormanından, batıda Temir Kapı'ya kadar sahipsiz ve teşkilatsız olan Kök Türükleri tanzim éttiğini aŋlatırken "Ekin ara idi oksız Kök Türük ança olurur ermiş" (İkisiniŋ arasında sahipsiz ve teşkilatsız Kök Türük'ler öylece otururlarmış) cümlesini kullanmıştır. Burada kendi milleti için Kök Türük kullandıktan soŋra aynı milleti için Türk kelimesi kullanmaya devam étmiştir. Bunuŋ haricinde okuduğum anıtlarıŋ hiçbirinde Kök Türük kelimesine rastlamadım.
Bilge Kagan, Köl Tigin aŋıtınıŋ içeriğini Köl Tigin'iŋ vefatından soŋra yazmış ve Köl Tigin'iŋ yéğeni Yollıg Tigin'e taşa kazdırarak Köl Tigin aŋıtını 1 Ağustos 732'de diktirmiştir. Soŋra Bilge Kagan kendi aŋıtınıŋ içeriğini yazmış; kendisiniŋ 51 yaşındayken (25 Kasım 734'te) zehirlenmesinden soŋra Yollıg Tigin, yazısını yine taşa kazımış, Bilge Kagan aŋıtı haline getirmiş ve 22 Haziran 735'de dikmiştir. Tonyukuk aŋıtı ise bu aŋıtlardan öŋce 725 yılında dikilmiştir. Bilge Kagan'ıŋ kayınpederi olan Tonyukuk 60 yaşlarında (Bilge Kagan'ıŋ saltanatınıŋ başlangıcına denk gelir) kendi aŋıtınıŋ dikileceği Yukarı Tola vadisinde inzivaya çekilerek hatıralarını yazmıştır. 725 yılında vefatından öŋce bu hatıralar daha soŋra taşa kazınarak abideye dönüştürülmüştür.
Uygurlar 745'de Göktürkleri yıktıktan soŋra 840'lara kadar Göktürk abecesini kullanmağa devam étmişlerdir. Uygurlar daha soŋra Soğdlarıŋ abecesini kullanmağa başlamışlardır. Bu abece de bugünkü geleneksel Moŋğol yazısınıŋ ilk hâlini teşkil étmektedir.
Tuğrul Çavdar

30 Ocak 2015 Cuma

Göktürk Abacası

8 yorum:

 1. Hocam merhaba, önce çalışmalarınızdan ötürü teşekkür ederim. acaba alfabemizde C, F, Ğ, H, J ve V harfleri yok mu? oğlumun adını yazamayınca fark ettim. yada gözümden bir şey mi kaçırıyorum?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bu harfler Göktürk ve Eski Uygur abacalarında yok. C/J yerine Ç, V yerine B, H yerine K, Ğ yerine G, F yerine P kullanıyoruz.
   http://www.tamga.org/2017/09/b-v.html
   hangi: kangı, hatun: katun idi. Yani bazı sessizler dilimize sonradan girdi....

   Sil
 2. Türkçede belki olur, ama kırgızcada C yerine Ç yazılması biraz zor olur: cal(at saçları) - çal(çalmak), cay(mekan) - çay(çay), calgan(yalan) - çalgan(çalan), cap(kapat) - çap(tokat), can - çan, cana(ve) - çana(kızak), capan(yabani) - çapan(kıyafet türü). Bunların hepsi sadece Ç ile yazılırsa karışıp gider.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kırgızlar Yenisey abacasını kullanırlardı ve o abacada da c harfi yok. c ve j gerek Kırgızcaya gerekse Türkçeye sonradan girdi.

   Sil
 3. ORKUN bilinen en eski türkçe isim diye okudum bi kaç yerde fakat, göktürkçe de kalın u dan sonra ince sessiz yani n gelemez diye bir yazı okudum. bu doğru mudur ? 2 farklı sitede 2 farklı çeviri aldım birisi > harfini koymadı diğeri koydu.
  ORKUN nasıl yazılır en doğru şekilde ? cevaplarsanız sevinirim. teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Orkun eŋ eski ad değildir, Moğolistan'da bir nehriŋ adıdır. BK ve KT yazıtları bu nehr civarında olduğu için Orkun (yumuşatılmış Türkçeyle Orhun) yazıtları dénmiştir.
   Göktürkçe'de kalın n de vardır, ince n de. Orkun'da kalın n kullanılır.
   Orkun sağdan sola: O/U ( 𐰆 ) + kalın R ( 𐰺 ) + kalın K ( 𐰴 ) + kalın N ( 𐰣 ) olmak üzere 4 harfle yazılır. Yani: 𐰆𐰺𐰴𐰣. İlk hecede o/u olduğu için ikinci hecedeki o/u düşer.

   Sil
  2. teşekkürler hocam.Türk Tarihi hakkında bilgi edinmek adına başlangıç olarak önerebileceğiniz objektif yazılmış kitap ya da kaynak var mıdır ?

   Sil
  3. Talat Tekin, Ahmet Taşağıl, Erkan Aydın gibi akademisyenleriŋ kitablarını akademisyenlerin kitaplarını tercih édiŋ.

   Sil