30 Aralık 2014 Salı

KökTörükçe Fontlarım

Her hakkı saklıdır 2017. Kaynak göstermek şartıyla kullanabilirsiŋiz.
Soŋ Güncelleme: 8/9/2020
1988 yılından bu yaŋa KökTörük abacasıyla ilgileniyorum. Hep elle yazdığım KökTörükçeyi bilgisayarda da yazma isteğiyle, 1996, 2004, 2007, 2015, 2016, 2017 ve 2019 yıllarında olmak üzere yėdi ayrı KökTörükçe font yaptım. Daha soŋraları da defalarca bu fontları daha iyi ve kolay kullanılabilecek şekilde güncelledim. KökTörükçe severlere ücretsiz sunuyorum.


(Eski yöŋtem, donanımsal klavyeden harfler girilebilir ama harfler soldan sağa ilerler)

(Yeŋi yöŋtem, sanal klavyeden harfler girilebilir ve harfler sağdan sola ilerler)
Detaylı bilgi için bakıŋız: Bilgisayarda Göktürkçe Yazmak
 1. 1996 fontu: Radloff'uŋ fontundan esinlenerek 1996 yılında yaptım; sanki kesik uçlu kalemle yazılmış hissini vėrdim. Bu fontu bilgisayarda tasarlamak tam bir ayımı aldı. YAPILMIŞ İLK KÖKTÖRÜKÇE FONTTUR. Geçen yaklaşık 20 yıl içerisinde bu font internette bayağı yayılmış, ve şu aŋ başkaları tarafından sıkça kullanıldığını, resmler, duvar kağıdları, döğmeler, takılar, tişörtler, kupalar yapıldığını görüyorum :-)
 2. 2004 fontunu: rahat okunabilecek kalın Arial fontuna beŋzetmeğe çalıştım. Bu fontuŋ da bilgisayarda tasarımı 2004 yılında bir ayımı almıştı. Fonttaki harfler, Kül Tigin ve Bilge Kagan yazıtlarındaki harfleriŋ kıvrımlarını ve yüksekliklerini tamamen taşırlar.
 3. 2007 fontunu: hatt san'atıyla eskiden beri meşgul olduğum Çince ve Japonca'da kullanılan fırça hattına (Kai-Şu) beŋzetmeğe çalıştım. 2007 yılında tasarlamıştım. Çizimlerimi fonta çevirmede Ali Uluç yardımcı oldu.
 4. 2015 fontu: "Çentikli kesik hattı" adıyla 2015 yılında tasarladığım ama bilgisayara 2020 yılında aktardığım bir font. Detaylı bilgi: http://kok-turk.blogspot.com.tr/2016/08/gokturkce-hatt-calsmam-2008.html . Çizimlerimi fonta çevirmede Osman Alkan yardımcı oldu.
 5. 2016 fontu: "Koşan yazı hattı" adıyla 2016 yılında tasarladığım ama bilgisayara 2020 yılında aktardığım bir font. KökTörükçe'niŋ el yazısı diyebiliriz. Hızlı yazılır ve harf içerisinde kalem kalkmaz. Detaylı bilgi: http://kok-turk.blogspot.com.tr/2016/08/gokturkce-el-yazm-2016.html . Çizimlerimi fonta çevirmede Osman Alkan yardımcı oldu.
 6. 2017 fontu: hatt san'atıyla eskiden beri meşgul olduğum Çince ve Japonca'da kullanılan fırça hattına (Kai-Şu) beŋzetmeğe çalıştım. 2007'ye göre daha estetiktir. Detaylı bilgi: http://kok-turk.blogspot.com.tr/2015/07/gokturkce-hatt-calsmas.html
 7. 2019 fontu: 2004 yılında yaptığım fontuŋ ince halidir. Fonttaki harfler, Kül Tigin ve Bilge Kagan yazıtlarındaki harfleriŋ kıvrımlarını ve yüksekliklerini tamamen taşırlar.
"Tuğrul Çavdar 2015" fontunuŋ tasarımı:

"Tuğrul Çavdar 2016" fontunuŋ tasarımı:

"Tuğrul Çavdar 2017" fontunuŋ tasarımı:

32 yorum:

 1. Mükemmelsiniz. Tarihimize gösterdiğiniz saygı, ilgi ve alaka için minnettarım..

  YanıtlayınSil
 2. Hocam emeklerinize sağlik hakkinizi helal edin. Umarim bize de öğrenmesi nasip olur.

  YanıtlayınSil
 3. Bu güzel çalışmalarınız için Teşekkürler

  YanıtlayınSil
 4. Tebrik ederim çalışmalarınızı hayranlikla okudum.

  YanıtlayınSil
 5. Harika hizmetleriniz ve bizlere sunduğunuz bilgileriniz için ne kadar teşekkür etsek az. Saygı ve sevgiler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sizin sanatınız karşısında bizim yaptıklarımız hiçbirşey. Teşşekkür ederim:)

   Sil
 6. Tebrik ederim çalışmalarınızı MUHTEŞEM

  YanıtlayınSil
 7. Esenlikler hocam . Ağır Fırça Hattı fontunu nasıl indirebilirim :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ağır fırça, koşan fırça, çentikli kesik hatları henüz bilgisayar fontu olarak düzenlenmedi. Ben elimle yazıyorum şimdilik.

   Sil
 8. hocam eline sağlık bunları nereye atıyoruz

  YanıtlayınSil
 9. Elinize sağlık çok teşekkür ederim. Ben fontları yükledim fakat fontlar yazmaya başladığım da Arial fonta atıyor bunun sebebi ne olabilir?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Normal klavyeŋizle unicode fontları mı kullanmaya çalışıyorsuŋuz? Bilgisayarda Göktürkçe yazmak yazısını mutlaka okuyuŋ.

   Sil
 10. Emeğine sağlık,takipteyiz

  YanıtlayınSil
 11. gururlanmamak elde değil. bizzat kendi günlüğümü sayenizde artık çeviri yaparak göktürkçe yazıyorum. tarihimizi unutmamak lazım...

  YanıtlayınSil
 12. Tuğrul Çavdar Çalışmalarınız gerçekten gurur verici ve başarılarınızın devamını dilerim ben grafikerim ayrıca font yapımı ile de ilgileniyorum bu alfabeye bir katkım olmasınıda isterim yalnız göktürk alfabesinde rakam göremedim başarılar saygılar

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür éderim. Göktürkçe'de rakam yok maalesef. Ben Moŋgol rakamlarını kullanıyorum.

   Sil
 13. Gardaş resim üzerine yazı eklemek varmı burda?

  YanıtlayınSil
 14. ���������� hocam bu ne demek

  YanıtlayınSil