30 Aralık 2014 Salı

KökTürükçe Fontlarım

Her hakkı saklıdır 2017. Kaynak göstermek şartıyla kullanabilirsiŋiz.
Soŋ Güncelleme: 22/9/2019
1988 yılından bu yaŋa KökTürük abacasıyla ilgileniyorum. Hep elle yazdığım KökTürükçeyi bilgisayarda da yazma isteğiyle, 1996, 2004, 2007, 2017 ve 2019 yıllarında olmak üzere bėş ayrı Göktürkçe font yaptım. Daha soŋraları da defalarca bu fontları daha iyi ve kolay kullanılabilecek şekilde güncelledim. Göktürkçe severlere ücretsiz sunuyorum.


İndir (Latin Kod Tabanlı Göktürkçe Fontlar)
(Eski yöŋtem, donanımsal klavyeden harfler girilebilir ama harfler soldan sağa ilerler)

(Yeŋi yöŋtem, sanal klavyeden harfler girilebilir ve harfler sağdan sola ilerler)
Detaylı bilgi için bakıŋız: Bilgisayarda Göktürkçe Yazmak

 1. 1996 fontu: Radloff'uŋ fontundan esinlenerek 1996 yılında yaptım; sanki kesik uçlu kalemle yazılmış hissini vėrdim. Bu fontu bilgisayarda tasarlamak tam bir ayımı aldı. YAPILMIŞ İLK GÖKTÜRKÇE FONTTUR. Geçen yaklaşık 20 yıl içerisinde bu font internette bayağı yayılmış, ve şu aŋ başkaları tarafından sıkça kullanıldığını, resmler, duvar kağıdları, döğmeler, takılar, tişörtler, kupalar yapıldığını görüyorum :-)
 2. 2004 fontunu: rahat okunabilecek kalın Arial fontuna beŋzetmeğe çalıştım. Bu fontuŋ da bilgisayarda tasarımı 2004 yılında bir ayımı almıştı. Fonttaki harfler, Kül Tigin ve Bilge Kagan yazıtlarındaki harfleriŋ kıvrımlarını ve yüksekliklerini tamamen taşırlar.
 3. 2007 fontunu: hatt san'atıyla eskiden beri meşgul olduğum Çince ve Japonca'da kullanılan fırça hattına (Kai-Şu) beŋzetmeğe çalıştım. 2007 yılında tasarlamıştım. Çizimlerimi fonta çevirmede Gökbey Uluç yardımcı oldu.
 4. 2017 fontu: hatt san'atıyla eskiden beri meşgul olduğum Çince ve Japonca'da kullanılan fırça hattına (Kai-Şu) beŋzetmeğe çalıştım. 2007'ye göre daha estetiktir. Detaylı bilgi: http://kok-turk.blogspot.com.tr/2015/07/gokturkce-hatt-calsmas.html
 5. 2019 fontu: 2004 yılında yaptığım fontuŋ ince halidir. Fonttaki harfler, Kül Tigin ve Bilge Kagan yazıtlarındaki harfleriŋ kıvrımlarını ve yüksekliklerini tamamen taşırlar.
"Tuğrul Çavdar 2017" fontunuŋ tasarımını:

26 yorum:

 1. Mükemmelsiniz. Tarihimize gösterdiğiniz saygı, ilgi ve alaka için minnettarım..

  YanıtlaSil
 2. Hocam emeklerinize sağlik hakkinizi helal edin. Umarim bize de öğrenmesi nasip olur.

  YanıtlaSil
 3. Bu güzel çalışmalarınız için Teşekkürler

  YanıtlaSil
 4. Tebrik ederim çalışmalarınızı hayranlikla okudum.

  YanıtlaSil
 5. Harika hizmetleriniz ve bizlere sunduğunuz bilgileriniz için ne kadar teşekkür etsek az. Saygı ve sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizin sanatınız karşısında bizim yaptıklarımız hiçbirşey. Teşşekkür ederim:)

   Sil
 6. Tebrik ederim çalışmalarınızı MUHTEŞEM

  YanıtlaSil
 7. Esenlikler hocam . Ağır Fırça Hattı fontunu nasıl indirebilirim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ağır fırça, koşan fırça, çentikli kesik hatları henüz bilgisayar fontu olarak düzenlenmedi. Ben elimle yazıyorum şimdilik.

   Sil
 8. hocam eline sağlık bunları nereye atıyoruz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İndirin, rar ı açın. Fontları sağ tıklayıp yükle deyin.

   Sil
 9. Elinize sağlık çok teşekkür ederim. Ben fontları yükledim fakat fontlar yazmaya başladığım da Arial fonta atıyor bunun sebebi ne olabilir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Normal klavyeŋizle unicode fontları mı kullanmaya çalışıyorsuŋuz? Bilgisayarda Göktürkçe yazmak yazısını mutlaka okuyuŋ.

   Sil
 10. Emeğine sağlık,takipteyiz

  YanıtlaSil
 11. gururlanmamak elde değil. bizzat kendi günlüğümü sayenizde artık çeviri yaparak göktürkçe yazıyorum. tarihimizi unutmamak lazım...

  YanıtlaSil
 12. Tuğrul Çavdar Çalışmalarınız gerçekten gurur verici ve başarılarınızın devamını dilerim ben grafikerim ayrıca font yapımı ile de ilgileniyorum bu alfabeye bir katkım olmasınıda isterim yalnız göktürk alfabesinde rakam göremedim başarılar saygılar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür éderim. Göktürkçe'de rakam yok maalesef. Ben Moŋgol rakamlarını kullanıyorum.

   Sil