30 Aralık 2014 Salı

KökTörükçe Fontlarım

Her hakkı saklıdır.
Soŋ Güncelleme: 22/5/2021


1988 yılından bu yaŋa KökTörük abacasıyla ilgileniyorum. Hep elle yazdığım KökTörükçeyi bilgisayarda da yazma isteğiyle, 1996, 2004, 2007, 2015, 2016, 2017 ve 2019 yıllarında olmak üzere yėdi ayrı KökTörükçe font yaptım. Daha soŋraları da defalarca bu fontları daha iyi ve kolay kullanılabilecek şekilde güncelledim. KökTörükçe severlere ücretsiz sunuyorum.

(Eski yöŋtem, donanımsal klavyeden harfler girilebilir ama harfler soldan sağa ilerler)

(Yeŋi yöŋtem, sanal klavyeden harfler girilebilir ve harfler sağdan sola ilerler)
Detaylı bilgi için bakıŋız: Bilgisayarda Göktürkçe Yazmak
 1. 1996 fontu: Radloff'uŋ fontundan esinlenerek 1996 yılında yaptım; sanki kesik uçlu kalemle yazılmış hissini vėrdim. Bu fontu bilgisayarda tasarlamak tam bir ayımı aldı. YAPILMIŞ İLK KÖKTÖRÜKÇE FONTTUR. Geçen yaklaşık 20 yıl içerisinde bu font internette bayağı yayılmış, ve şu aŋ başkaları tarafından sıkça kullanıldığını, resmler, duvar kağıdları, döğmeler, takılar, tişörtler, kupalar yapıldığını görüyorum :-)
 2. 2004 fontu: Rahat okunabilecek kalın Arial fontuna beŋzetmeğe çalıştım. Bu fontuŋ da bilgisayarda tasarımı 2004 yılında bir ayımı almıştı. Fonttaki harfler, Kül Tigin ve Bilge Kagan yazıtlarındaki harfleriŋ kıvrımlarını ve yüksekliklerini tamamen taşırlar.
 3. 2007 fontu: Hatt san'atıyla eskiden beri meşgul olduğum Çince ve Japonca'da kullanılan fırça hattına (Kai-Şu) beŋzetmeğe çalıştım. 2007 yılında tasarlamıştım. Çizimlerimi fonta çevirmede Ali Uluç yardımcı oldu.
 4. 2015 fontu: "Kesik Çentik Hattı" adıyla 2015 yılında tasarladığım ama bilgisayara 2020 yılında aktardığım bir font. Detaylı bilgi: http://kok-turk.blogspot.com.tr/2016/08/gokturkce-hatt-calsmam-2008.html . Çizimlerimi fonta çevirmede Osman Alkan yardımcı oldu.
 5. 2016 fontu: "Koşan Yazı Hattı" adıyla 2016 yılında tasarladığım ama bilgisayara 2020 yılında aktardığım bir font. KökTörükçe'niŋ el yazısı diyebiliriz. Hızlı yazılır ve harf içerisinde kalem kalkmaz. Detaylı bilgi: http://kok-turk.blogspot.com.tr/2016/08/gokturkce-el-yazm-2016.html . Çizimlerimi fonta çevirmede Osman Alkan yardımcı oldu.
 6. 2017 fontu: "Ağır Fırça Hattı". Tasarım öyküsü 24 yılımı (1993 - 2017), bilgisayara aktarılması 8 ayımı alan bir font. Çince ve Japonca'da kullanılan fırça attına (Kai-Şu) beŋzetmeğe çalıştım. 2007'ye göre daha estetiktir. Detaylı bilgi: http://kok-turk.blogspot.com.tr/2015/07/gokturkce-hatt-calsmas.html . Tasarım öyküsü aşağıdaki videoda aŋlatılmaktadır: 
 7. 2019 fontu: 2004 yılında yaptığım fontuŋ ince halidir. Fonttaki harfler, Kül Tigin ve Bilge Kagan yazıtlarındaki harfleriŋ kıvrımlarını ve yüksekliklerini tamamen taşırlar.
 8. 2021 fontu: "Yumuşak Çentik Hattı", Kesik Çentik Hattınıŋ çentiğiniŋ sağdan yumuşatılmış hâli. Detaylı bilgi: http://www.kok-turk.blogspot.com/2016/08/gokturkce-hatt-calsmam-2008.html . Çizimlerimi fonta çevirmede Osman Alkan yardımcı oldu.
"Tuğrul Çavdar 2007" Fontunuŋ Tasarımı:
İlk Tasarım (1993):
Soŋ Tasarım (2007)

"Tuğrul Çavdar 2015" Fontunuŋ Tasarımı:

"Tuğrul Çavdar 2016" Fontunuŋ Tasarımı:

"Tuğrul Çavdar 2017" Fontunuŋ Tasarımı:

"Tuğrul Çavdar 2021" Fontunuŋ Tasarımı:

43 yorum:

 1. Mükemmelsiniz. Tarihimize gösterdiğiniz saygı, ilgi ve alaka için minnettarım..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. emeğinize sağlık. Ama sağdan sola yazmanı gerçekleştire bilsenız çok iyi olur!

   Sil
  2. Günaydın dostum, nasıl inidire bilerim?

   Sil
 2. Hocam emeklerinize sağlik hakkinizi helal edin. Umarim bize de öğrenmesi nasip olur.

  YanıtlaSil
 3. Bu güzel çalışmalarınız için Teşekkürler

  YanıtlaSil
 4. Tebrik ederim çalışmalarınızı hayranlikla okudum.

  YanıtlaSil
 5. Harika hizmetleriniz ve bizlere sunduğunuz bilgileriniz için ne kadar teşekkür etsek az. Saygı ve sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizin sanatınız karşısında bizim yaptıklarımız hiçbirşey. Teşşekkür ederim:)

   Sil
 6. Tebrik ederim çalışmalarınızı MUHTEŞEM

  YanıtlaSil
 7. Esenlikler hocam . Ağır Fırça Hattı fontunu nasıl indirebilirim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ağır fırça, koşan fırça, çentikli kesik hatları henüz bilgisayar fontu olarak düzenlenmedi. Ben elimle yazıyorum şimdilik.

   Sil
 8. hocam eline sağlık bunları nereye atıyoruz

  YanıtlaSil
 9. Elinize sağlık çok teşekkür ederim. Ben fontları yükledim fakat fontlar yazmaya başladığım da Arial fonta atıyor bunun sebebi ne olabilir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Normal klavyeŋizle unicode fontları mı kullanmaya çalışıyorsuŋuz? Bilgisayarda Göktürkçe yazmak yazısını mutlaka okuyuŋ.

   Sil
 10. Emeğine sağlık,takipteyiz

  YanıtlaSil
 11. gururlanmamak elde değil. bizzat kendi günlüğümü sayenizde artık çeviri yaparak göktürkçe yazıyorum. tarihimizi unutmamak lazım...

  YanıtlaSil
 12. Tuğrul Çavdar Çalışmalarınız gerçekten gurur verici ve başarılarınızın devamını dilerim ben grafikerim ayrıca font yapımı ile de ilgileniyorum bu alfabeye bir katkım olmasınıda isterim yalnız göktürk alfabesinde rakam göremedim başarılar saygılar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür éderim. Göktürkçe'de rakam yok maalesef. Ben Moŋgol rakamlarını kullanıyorum.

   Sil
 13. Gardaş resim üzerine yazı eklemek varmı burda?

  YanıtlaSil
 14. ���������� hocam bu ne demek

  YanıtlaSil
 15. Ellerinize sağlık hocam. Bu güzel eski dilimizi bizlere bu site vasıtasıyla ulaştırdığınız için, sayenizde azar azar öğreniyoruz :)

  YanıtlaSil
 16. Elinize Sağlık Teşekkür Ederim.

  YanıtlaSil
 17. Emeğinize Sağlık Hocam Güzel Bir Çalışma Oldu.

  YanıtlaSil
 18. Merhaba Tuğrul Bey, öncelikle bu alanda yaptığınız çalışmalar ve destekler için teşekkür ederim.
  Günümüz Türkçesinde kullandığımız ama Göktürkçede olmayan seslem/harfler için benzetme yöntemi ile harfler tasarlayıp eklense olmaz mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Bu konu ile ilgili görüşlerimi şuralarda anlattım:
   http://www.tamga.org/2019/01/kokturukcenin-baz-gokturkcecilerden.html
   http://www.tamga.org/2015/07/gokturk-alfabesi-yazm-sistemini-gunumuz.html

   Sil
 19. Öncelikle merhaba yazı fontu olarak unicode indirdip kurmak istediğimde normal latin harfleri gözüküyor latin alfabesi gibi soldan sağa yazılan şeyde gözüküyor nasıl düzeltebilirim yardımıcı olabilme imkanınız varmıdır

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu normal. Aksi halde bu metinde hem Latin hem de KökTörük üsüklerini göremezdiniz: 𐰓𐰤𐰠𐰲𐰚𐰾𐱁𐰓𐰲𐰤𐱁𐰆𐰃𐰚𐰯𐱁𐰆𐰶𐰚𐰋𐰋𐰤𐰜𐰲𐰲𐰋𐰾𐰲𐰠𐰚𐰤⸱𐰾𐰤𐰚𐰲⸱𐰾𐰠𐰓𐰲

   Sil