KökTürük Adı Hakkında

Tarihte Göktürkler (asıl söylenişiyle Kök Türük) [yükseliş dönemi 551-572, zayıflama dönemi 572-680, tekrar yükseliş dönemi 680-734, yıkılış dönemi 734-745] olarak bildiğimiz atalarımız yazıtlarda kendilerine hep Türk dėmişlerdir. 840 yılından öŋce yazılmış ya da dikilmiş ve bugüne kadar keşf ėdilmiş yüze yakın anıtıŋ içinde sadece bir kez Kök Türük kelimesine rastladım. O da Köl Tigin yazıtı doğu yüzü, 3üncü satırdadır. Bilge Kagan, 47 yaşında (27 Şubat 731'de) kayb ėttiği kardeşi Köl Tigin (ağabeyi Bilge Kagan'dan bir yaş küçüktür) aŋısına diktirdiği yazıtıŋ doğu yüzüne, ataları Bumın Kagan ve İstemi Kagan'ıŋ devleti nasıl kurup Türkleri düzene soktuğunu aŋlatmayla başlar. Dört bir yanla savaşarak doğuda Kadırkan ormanından, batıda Temir Kapı'ya kadar sahipsiz ve teşkilatsız olan Kök Türükleri tanzim ėttiğini aŋlatırken "Ekin ara idi oksız Kök Türük ança olurur ermiş" (İkisiniŋ arasında sahipsiz ve teşkilatsız Kök Türük'ler öylece otururlarmış) cümlesini kullanmıştır. Burada kendi milleti için Kök Türük kullandıktan soŋra aynı milleti için Türk kelimesi kullanmaya devam ėtmiştir. Bunuŋ haricinde okuduğum anıtlarıŋ hiçbirinde Kök Türük kelimesine rastlamadım.
Bilge Kagan, Köl Tigin aŋıtınıŋ içeriğini Köl Tigin'iŋ vefatından soŋra yazmış ve Köl Tigin'iŋ yėğeni Yollıg Tigin'e taşa kazdırarak Köl Tigin aŋıtını 1 Ağustos 732'de diktirmiştir. Soŋra Bilge Kagan kendi aŋıtınıŋ içeriğini yazmış; kendisiniŋ 51 yaşındayken (25 Kasım 734'te) zehirlenmesinden soŋra Yollıg Tigin, yazısını yine taşa kazımış, Bilge Kagan aŋıtı haline getirmiş ve 22 Haziran 735'de dikmiştir. Tonyukuk aŋıtı ise bu aŋıtlardan öŋce 725 yılında dikilmiştir. Bilge Kagan'ıŋ kayınpederi olan Tonyukuk 60 yaşlarında (Bilge Kagan'ıŋ saltanatınıŋ başlangıcına denk gelir) kendi aŋıtınıŋ dikileceği Yukarı Tola vadisinde inzivaya çekilerek hatıralarını yazmıştır. 725 yılında vefatından öŋce bu hatıralar daha soŋra taşa kazınarak abideye dönüştürülmüştür.
Uygurlar 745'de Göktürkleri yıktıktan soŋra 840'lara kadar Göktürk abecesini kullanmağa devam ėtmişlerdir. Uygurlar daha soŋra Soğdlarıŋ abecesini kullanmağa başlamışlardır. Bu abece de bugünkü geleneksel Moŋğol yazısınıŋ ilk hâlini teşkil ėtmektedir.
Tuğrul Çavdar

30 Aralık 2014 Salı

KökTürükçe Fontlarım

Her hakkı saklıdır 2017. Kaynak göstermek şartıyla kullanabilirsiŋiz.
Soŋ Güncelleme: 13/2/2019
1988 yılından bu yaŋa KökTürük abacasıyla ilgileniyorum. Hep elle yazdığım KökTürükçeyi bilgisayarda da yazma isteğiyle, 1996, 2004, 2007, 2017 ve 2019 yıllarında olmak üzere bėş ayrı Göktürkçe font yaptım. Daha soŋraları da defalarca bu fontları daha iyi ve kolay kullanılabilecek şekilde güncelledim. Göktürkçe severlere ücretsiz sunuyorum.


İndir (Latin Kod Tabanlı Göktürkçe Fontlar)
(Eski yöŋtem, donanımsal klavyeden harfler girilebilir ama harfler soldan sağa ilerler)

(Yeŋi yöŋtem, sanal klavyeden harfler girilebilir ve harfler sağdan sola ilerler)
Detaylı bilgi için bakıŋız: Bilgisayarda Göktürkçe Yazmak

 1. KökTürük 1996 fontu: Radloff'uŋ fontundan esinlenerek 1996 yılında yaptım; sanki kesik uçlu kalemle yazılmış hissini vėrdim. Bu fontu bilgisayarda tasarlamak tam bir ayımı aldı. YAPILMIŞ İLK GÖKTÜRKÇE FONTTUR. Geçen yaklaşık 20 yıl içerisinde bu font internette bayağı yayılmış, ve şu aŋ başkaları tarafından sıkça kullanıldığını, resmler, duvar kağıdları, döğmeler, takılar, tişörtler, kupalar yapıldığını görüyorum :-)
 2. KökTürük 2004 fontunu: rahat okunabilecek kalın Arial fontuna beŋzetmeğe çalıştım. Bu fontuŋ da bilgisayarda tasarımı 2004 yılında bir ayımı almıştı. Fonttaki harfler, Kül Tigin ve Bilge Kagan yazıtlarındaki harfleriŋ kıvrımlarını ve yüksekliklerini tamamen taşırlar.
 3. KökTürük 2007 fontunu: hatt san'atıyla eskiden beri meşgul olduğum Çince ve Japonca'da kullanılan fırça hattına (Kai-Şu) beŋzetmeğe çalıştım. 2007 yılında tasarlamıştım. Çizimlerimi fonta çevirmede Gökbey Uluç yardımcı oldu.
 4. KökTürük 2017 fontu: hatt san'atıyla eskiden beri meşgul olduğum Çince ve Japonca'da kullanılan fırça hattına (Kai-Şu) beŋzetmeğe çalıştım. 2007'ye göre daha estetiktir. Detaylı bilgi: http://kok-turk.blogspot.com.tr/2015/07/gokturkce-hatt-calsmas.html
 5. KökTürük 2019 fontu: 2004 yılında yaptığım fontuŋ ince halidir. Fonttaki harfler, Kül Tigin ve Bilge Kagan yazıtlarındaki harfleriŋ kıvrımlarını ve yüksekliklerini tamamen taşırlar.
KökTürük 2017 fontunuŋ tasarımını:

26 yorum:

 1. Mükemmelsiniz. Tarihimize gösterdiğiniz saygı, ilgi ve alaka için minnettarım..

  YanıtlaSil
 2. Hocam emeklerinize sağlik hakkinizi helal edin. Umarim bize de öğrenmesi nasip olur.

  YanıtlaSil
 3. Bu güzel çalışmalarınız için Teşekkürler

  YanıtlaSil
 4. Tebrik ederim çalışmalarınızı hayranlikla okudum.

  YanıtlaSil
 5. Harika hizmetleriniz ve bizlere sunduğunuz bilgileriniz için ne kadar teşekkür etsek az. Saygı ve sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizin sanatınız karşısında bizim yaptıklarımız hiçbirşey. Teşşekkür ederim:)

   Sil
 6. Tebrik ederim çalışmalarınızı MUHTEŞEM

  YanıtlaSil
 7. Esenlikler hocam . Ağır Fırça Hattı fontunu nasıl indirebilirim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ağır fırça, koşan fırça, çentikli kesik hatları henüz bilgisayar fontu olarak düzenlenmedi. Ben elimle yazıyorum şimdilik.

   Sil
 8. hocam eline sağlık bunları nereye atıyoruz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İndirin, rar ı açın. Fontları sağ tıklayıp yükle deyin.

   Sil
 9. Elinize sağlık çok teşekkür ederim. Ben fontları yükledim fakat fontlar yazmaya başladığım da Arial fonta atıyor bunun sebebi ne olabilir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Normal klavyeŋizle unicode fontları mı kullanmaya çalışıyorsuŋuz? Bilgisayarda Göktürkçe yazmak yazısını mutlaka okuyuŋ.

   Sil
 10. Emeğine sağlık,takipteyiz

  YanıtlaSil
 11. gururlanmamak elde değil. bizzat kendi günlüğümü sayenizde artık çeviri yaparak göktürkçe yazıyorum. tarihimizi unutmamak lazım...

  YanıtlaSil
 12. Tuğrul Çavdar Çalışmalarınız gerçekten gurur verici ve başarılarınızın devamını dilerim ben grafikerim ayrıca font yapımı ile de ilgileniyorum bu alfabeye bir katkım olmasınıda isterim yalnız göktürk alfabesinde rakam göremedim başarılar saygılar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür éderim. Göktürkçe'de rakam yok maalesef. Ben Moŋgol rakamlarını kullanıyorum.

   Sil